Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Saulės akiniai: stilinga ≠ sveika

Reading Time: 4 minutes

Pavasaris + saulė + ultavioletiniai spinduliai = raukšlės, ragenos uždegimas, katarakta, akių vokų vėžys ir kitos bėdos. Turbūt nebereikia daug pasakoti, jog akiniai nuo saulės mums yra gyvybiškai reikalingi. Gaila, kad pati ilgą laiką į tai nekreipiau pakankamai dėmesio ir laikiau akinius daugiau aksesuaru, stiliaus detale, bet ne apsaugos priemone. Va ir turiu dabar tokių raukšlelių, kurios, garantuotai, susiformavo dėl raukymosi ir -2 (kas, aišku, nebūtinai susiję su saule, bet kas čia žino, gal tie UV paprastino ir regėjimą). Žodžiu, akiniai nuo saulės yra visai ne stiliaus detalė:) (tiksliau, ne tik ji), pirminė ir pati svarbiausia jų funkcija – apsaugoti akis nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių ir odą nuo bereikalingų raukšlelių formavimosi. Taigi, kai rinksitės akinius nuo saulės, pirmiausia atkreipkite dėmesį ne į naujausias mados tendencijas, ženklą, kainą ar veido formą, bet šiuos MUST punktus:


1. Apsauga nuo saulės. Tai yra pats pats svarbiausias punktas. Geri akiniai turi saugoti ir nuo UVA, ir nuo UVB spindulių. Idealiausiu atveju apsauga turėtų būti 100%, prastesniu, bet irgi geru, 95% nuo UVA spindulių ir 99% nuo UVB. Ant etikečių taip ir turėtų būti parašyta 100% UVA + UVB, UV 400 (prastesniu atveju UV 380, bet nemažiau) arba CE. Abejoju ar Lietuvos optikos salonuose parduodami akiniai su mažesne apsauga, bet vis tiek būkite budrios.

2. Šviesos blokavimas. Čia svarbu atsiminti, kad akinių tamsumas / šviesumas tik daugiau arba mažiau blokuoja saulės šviesą, bet neturi nieko bendro su UV spindulių apsauga. Tamsesni akiniai blokuoja daugiau saulės šviesos, šviesesni, aišku, mažiau. Rekomenduojama rinktis akinius, kurie blokuoja 75-90% šviesos. Kartais tas šviesumas / tamsumas žymimas kategorijomis I, II, III, IV, V (arba 0, 1, 2, 3, 4), tokiu atveju, įprastam dėvėjimui rekomenduojama II ir III kategorijos akiniai (Optometrijos centro konsultantė sakė, kad V kategorijos akiniai Lietuvoje net neparduodami, nes jie skirti tik kalnuotoms vietovėms). Ar akiniai pakankamai tamsūs, galite patikrinti tiesiog pažiūrėjusi su akiniais į veidrodį. Jeigu pro akinius labai puikiai matote savo akis, akiniai per šviesūs ir geriau rinktis kitus. Kaip rašiau, tai nereiškia, kad akiniai neapsaugos Jūsų akių nuo kenksmingų spindulių, bet tai reiškia, kad jūs nesijausite komfortabiliai ir galite imti raukytis:), o čia jau atkeliauja kosmetinė problema – raukšlės.

3. Spalva. Dabar tikrai yra laaabai daug spalvotų akinių ir tai yra, ko gero, labiausiai trendy dalykas. Jeigu šį sezoną visur karaliauja rožinė, tai ir akinius daug kas renkasi rožinius (pernai buvo mėlynų era), bet… būtent rožinė, geltona ir mėlyna yra pačios blogiausios spalvos kalbant apie akinių nuo saulės lęšių spalvas. Ne todėl, kad jos kenkia, nekenkia, bet jos labiausiai iškraipo natūralias spalvas ir gali šiek tiek varginti akis. Visi spalvoti lęšiai yra labiau skirti specifinių poreikių turintiems sportininkams, pvz., tenisininkams naudinga blokuoti mėlynas spalvas, todėl jiems geltoni ar šviesiai rudi akinių lęšiai tiesiog tobulas išradimas, o štai rožiniai idealiai tinka vandens sporto mėgėjams ir panašiai. Paprastiems mirtingiesiems, paprastam akinių dėvėjimui, paprastomis sąlygomis labiausiai rekomenduojami pilki akiniai. Prastesniu atveju žalsvi (nors, viename šaltinyje radau, kad nelabai rekomenduojami ir jie…) arba tamsiai rudi.

Į pasišiaušusius plaukus prašau nežiūrėti:D! Garantija, dabar pažiūrėsit atidžiau…

4. Dydis. Šiuo atveju posakis, kad dydis nesvarbu:), absoliučiai netinka. Saulės akinius rekomenduojama rinktis maksimaliai didelius (aišku, atsižvelgiant į veiduko dydį, patogumą ir pan.). Kuo daugiau veido dengia saulės akiniai, tuo geriau jūsų akims ir odai. Idealu, kai akiniai yra tokie šiek tiek tarsi apgaubiantys, tokiu atveju akys apsaugomos ir iš šonų. Žiūrėkite, kad akiniai tobulai sėdėtų ant nosies, kad dengų kuo daugiau akių, kad nebūtų didelių tarpų tarp antakių ir akinių rėmėlio, kad palenkus galvą jie nekristų ir pan. Žodžiu, kuo mažiau UV spindulių prasprūs, tuo visiems bus geriau:).

5. Kaina. Geri akiniai nebūtinai kainuoja labai daug, o daug kainuojantys akiniai nebūtinai bus super truper nerealūs sveikatos atžvilgiu ir idealiai jums tinkantys (visai kaip su kosmetika). Taigi, nebijokite tų pigesnių akinių, svarbiausia, kad jie saugotų nuo UV spindulių ir atitiktų jūsų kriterijus. Skaičiau straipsnį, kuriame ekspertas lygino CHANEL, DIOR ir M&S bei kitų, gerokai pigesnių ženklų saulės akinius ir… kai kurie pigiukai gavo 10 balų iš 10 galimų, o CHANEL tik 6. Aišku, tikėtina, jog brangesni akiniai bus pagaminti iš kokybiškesnių medžiagų, todėl ilgiau laikys, bet jeigu nežadate tų pačių akinių dėvėti 10 metų, tai gal tos superkokybiškos plastmasės ir nereikia:).

6. Papildomi efektai. Nei veidrodiniai, nei poliarizuoti akiniai nereiškia, kad jie yra geresni už paprastus akinius apsaugos nuo kenksmingų saulės spindulių atžvilgiu. Jie lygiai taip pat turi būti papildomai pažymėti UV 400 (arba kitu) ženkliuku, nes blizgesiukas ir poliarizacija yra tik papildomi bonusai, o ne svarbiausias rodiklis renkantis akinius. Poliarizuoti akiniai puikiai tinka atostogaujant prie vandens telkinių ar vairuojant (nes sugeria spindulius nuo horizontalių paviršių), bet paprastam dėvėjimui mieste labiau rekomenduojami tiesiog paprasti akiniai.

7. Galiojimo laikas. Saulės akinius galima dėvėti tol, kol jie nesubraižyti. Dėl menkiausio akinių lęšio įbrėžimo visiškai pasikeičia spindulių laužimo kampas ir… galite išsideginti rageną. Romantikos nedaug ar ne?

Taigi, saugokime savo akis, saugokime savo odą, atkreipkime dėmesį ne tik į madą, bet ir sveikatą, nes, kaip rašiau, stilinga ≠ sveika.


P. S. Mano akiniai PoliceOptometrijos centro (OZE), apsauga 100%, priklauso II kategorijai (blokuoja nuo 60 iki 80% saulės šviesos, tai reiškia, kad Lietuvai kaip ir ok, bet važiuojant atostogauti, jau norėtųsi III kategorijos), spalva pilka, dydis – maks. pagal mano veido dydį (galbūt norėtųs daugiau apgaubimo iš šonų, nu bet ką dabar padarysi:D), kaina 120 Eur (su 20 % nuolaida), be efektų (nors rinkausi tarp šių ir veidrodinių), galios tiek, kiek jau pati sugebėsiu išlaikyti:D. Būtinai įsivertinkite savo akinius ir jūs!

signature

Jūsų nuomonė

nuomonės